האתר של האחים אביב ואריק לבנת
  

 

ג'אז יהודי למען השלום

האחים לבנת ישתתפו בפסטיבל קרפנטרה, צרפת, שיוקדש לפיוס ולמלחמה באנטישמיות. המוזיקאים אביב ואריק לבנת ישתתפו בפסטיבל מוזיקה בינלאומי שישלב הרכבים מכל העולם ברוח של פיוס, אחווה ושלום. הפסטיבל' שמתקיים זו השנה השנייה בעיירה קרפנטרה שליד מרסיי' יחל ביום א' (7.1) וימשך שלושה ימים. מדובר ביוזמה של ראשי הקהילה היהודית באזור לתרום למלחמה באנטישמיות ובהשפעתה של מפלגת הימין הקיצוני באזור. בשנת 1990 ובשנת 1997 אירעו בעיירה אירועים אנטישמיים שונים, שכללו חילול קברים בבית הקברות העתיק שבמקום. בין האמנים שישתתפו בפסטיבל: טריו קאמי מסרייבו שבבוסניה, "לה בלייה ד'אברהם" מצרפת, "אנסמבל נגילה" - הרכב של מוזיקאים יהודים ומוסלמים מצרפת ומרוקו; "הגויים", חבורת כליזמרים גויים מצרפת; ג'קינטה מבואנוס איירס ועוד. האחים לבנת יופיעו במופע הג'אז היהודי, שמשלב מנגינות יהודיות בעיבודי ג'אז.

לונדון מחכה לאחים לבנת

רגע לפני האלבום החדש, הם יעלו בלונדון מופע מהמוזיקה שכתבו ל"ג'ייקוב ג'ייקובסון". צמד המוזיקאים הישראלים, האחים אביב ואריק לבנת, שחזרו מכנס מיוחד בעצרת האומות המאוחדות שנערך בתחילת החודש בניו-יורק, יצאו השבוע להופעות בתיאטרון Bloomsbury בלונדון, שם ינגנו מוזיקה מקורית שכתבו להצגה חדשה. האחים לבנת, שיופיעו בסוף השבוע במועדון הקאמלוט בתל-אביב, עומדים לקראת הוצאת תקליט חדש ויוצאים במהלך החודשים הקרובים להופעות בבלגיה ובפסטיבל המוזיקה הבינלאומי "קרפנטרה" בצרפת. בתחילת החודש הוזמנו האחים לבנת לעצרת "פסגת הילד" באו"ם, שם העלו קונצרט חגיגי והציגו את קרן "רז-רם", אמותה שפועלת למען ילדים יתומים ונזקקים בישראל באמצעות האמנויות. האחים לבנת יצאו ביוני ללונדון כדי להיות נוכחים בהצגת הבכורה Jacobson" bocaJ", לה כתבו את המוזיקה. המחזה האידי Jacobson" bocaJ", שיעלה לראשונה ב- 18 ביולי, מגולל את סיפורו של האיש המכונה 'מלך כפתורי המכנסיים', שהופך לניצול היחיד ממלחמה עולמית חדשה. את המחזה הגרוטסקי כתב אהרון צייטלין וביים דויד שניידר. עד כה הוציאו האחים לבנת שלושה דיסקים: "זה שאינך רואה", Jewish jazz Live in Poland ו"הגיון הנפש העצובה". בימים אלה מוציאים השניים את "חלום של ילד", המורכב ממוזיקה שכתבו למחול, קולנוע ותיאטרון.

ג'אז וחרדות טיסה

האחים לבנת מעלים מופע חדש, שמחפש אחר נקודת האיזון בין חוויית הטיס לבין המוזיקה. האחים אביב ואריק לבנת משיקים דיסק חדש ומעלים מופע מולטימדיה, שמחפש אחר נקודת האיזון בין חווית הטיס לבין המוזיקה. "פוגה לסקסופון", בגרסתו המצומצמת, עלה לראשונה במסגרת פסטיבל "ג'אז, בלוז ווידאוטייפ" לפני שנתיים וזוכה עכשיו לעיבוד חדש, שיוצר מופע מוזיקלי תיאטרלי של דאנס וג'אז, שמלווים בקטעי וידאו של טיסות קרב מתוך ארכיון חיל האוויר. בניגוד למופעים קודמים, מדובר בהפקה בה משתתפים אביב בגיטרות ושירה, אריק בכלי נשיפה, חגי פרשטמן על התופים וארנון פרידמן על הקלידים. "הרעיון נולד מכפל המשמעות שבמילה פוגה. אביב הלחין קטע שקראו לו 'פוגה לסקסופון' וזה גרם לנו לחשוב על המטוס שבו התרסק אבא שלנו במהלך המלחמה", מספר אריק, "פוגה זה מטוס שחיל האוויר נהג לבצע בו את מפגני יום העצמאות ובתקופת מלחמת ששת הימים עוד נלחמו איתו. ניסינו לשאול את עצמנו אם יש חיבור בין המטוס למוזיקה ויצאנו לחיפוש בלי ממש לדעת לאן זה יוביל", אומר אריק לבנת. בין השירים משתעשע אריק לבנת עם טקסטים שנכתבו במיוחד לקראת הערב ויוצאים לכאורה מפיו של טייס הסובל מחרדות טיסה. "מדובר בטייס, שבעקבות כל המצב עם אסונות התעופה, חטיפות מטוסים ואסון התאומים, הוא מגלה שמאז שהוא עזב את חיל האוויר והפך לטייס אזרחי הוא חרד. הוא מחליט ללכת לסדנה שתגמול אותו מהחרדה ולא מצליח להשתחרר ממנה. זה מפונטז, אבל יש בזה לא מעט אמת. שלשום כשכתבתי את הטקסט על חרדת טיסה קראתי ב'ידיעות אחרונות' שמדובר בתופעה שהולכת ומחמירה ושסדנאות של סימולציית טיסות נפתחות כל זמן בשביל לנסות ולהוריד את סף החרדה, כך שזה כאמור אקטואלי". המופע פוגה לסקסופון יתקיים ביום ה' (28.11), הבימה הייניקן קלאב ,בעה 23:00.

מרב יודילוביץ

http://www.ynet.co.il/articles
http://www.ynet.co.il/articles